Komputery dla graczy wyróżniają się większą mocną niż ich wersje biurowe lub do codziennego użytku. Dzięki temu potrafią udźwignąć bardziej zaawansowane programy, jednocześnie zachowując zachwycającą płynność. Najnowsze produkcje wymagają często podzespołów z wyższej półki, aby cieszyć się znakomitą rozgrywką. W tym krótkim poradniku dowiesz się, jak najlepiej wybrać komputer do gier oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Trzy czarne komputery gamingowe ADAX Draco, podświetlane na czerwono i w ARGB. W tle przestrzeń kosmiczna, rozbijające się komety oraz zarys planety.


Laptop gamingowy kontra komputer stacjonarny

Wydawało się, że pojawienie się na rynku laptopów będzie oznaczało koniec ery komputerów stacjonarnych. Mimo to wszystkie profesjonalne turnieje e-sportowe rozgrywane są na pecetach . To doskonały przykład, który wskazuje na dominację komputerów stacjonarnych nad notebookami w świecie gamingu. Nie oznacza to, że laptop nie nadaje się do prowadzenia rozgrywki. Jednak to właśnie komputery stacjonarne dają więcej możliwości poprzez wybór lepszych parametrów. Ich opcja rozbudowy i wymiany komponentów sprawia, że to opłacalny wydatek na długie lata.


Co powinien mieć komputer do gier

Jeśli zdecydowałeś się na komputer gamingowy, możesz zakupić gotowy sprzęt lub złożyć go na własną rękę. W obu przypadkach ważne jest, aby zwrócić uwagę na podzespoły, które mogą zaważyć na płynności i wydajności komputera. Należą do nich:

  • Ilość rdzeni procesora (co najmniej 6 rdzenie)
  • Wydajna karta graficzna GeForce GTX, RTX lub Radeon RX 
  • Szybki dysk SSD M.2
  • Pamięć RAM 8GB lub więcej (zalecamy 16GB)


Procesory Intel i AMD — różnice

Od wielu lat to właśnie Intel i AMD są głównymi graczami na rynku procesorów. Gracze często stoją więc przed wyborem pomiędzy produktami obu producentów. Kilka lat temu AMD kojarzone było z nieco niższymi cenami niż tymi, które proponował Intel. Obecnie jednak obie marki są na bardzo podobnym poziomie. O wiele bardziej istotne w przypadku wyboru procesora jest zwrócenie uwagi na model czy generację (nowsze oznaczane są wyższą cyfrą). Warto zdecydować się na procesory co najmniej Core i5 lub Ryzen 5. Aby zachować płynność rozgrywki, procesor musi posiadać co najmniej 6 rdzeni lub więcej. Taktowanie powinno być utrzymane powyżej 4GHz w trybie Turbo, aby nie spowalniać rozgrywki.


Karta graficzna pod płynną rozgrywkę

Odpowiednio dobrana karta graficzna pozwoli wyciągnąć z obrazu jak najwięcej detali. Gry przeważnie mocno opierają się na szczegółowej grafice. Z tego powodu wszystkie zintegrowane układy graficzne nie będą w stanie udźwignąć dobrego gamingu. Najlepszym wyborem gamingowym jest seria GeForce oznaczona jako GTX lub RTX. Alternatywnym wyborem, który pozwoli na doskonałą rozgrywkę, jest Radeon RX od firmy AMD. Aby jednak pozwolić karcie na płynne działanie, należy zwrócić uwagę na pamięć RAM. Do zadowalającej rozgrywki musi mieć ona co najmniej 8GB.


Dysk, czyli szybkość i odpowiednia pamięć

Wybór dysku ma kluczowe znaczenie dla szybkiego uruchamiania się programów oraz odczytywania danych podczas rozgrywki. Większość dobrych komputerów do gier oferuje dyski SSD w standardzie M.2 z prostego względu. Ich konstrukcja sprawia, że działają szybciej od tradycyjnych dysków HDD. Szybka reakcja potrafi zaważyć na wyniku rozgrywki w niejednej grze. Dyski SSD są przy tym bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Posiadają jednak pewien minus  — ograniczoną pojemność, która przeważnie oscyluje w granicach 512GB lub 1TB. To o wiele mniej niż dyski HDD, które potrafią pomieścić nawet 16TB danych. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybór obu dysków. Pozwoli to zachować odpowiednią prędkość oraz ilość wolnego miejsca.


Czy komputer do gier może być tani?

Wielu graczy ma przeświadczenie, że za dobry komputer do gier trzeba sporo zapłacić, a komputer gamingowy do 2000 czy 3000 zł nie zapewni udanej rozgrywki. Tutaj jednak niezwykle istotne staje się określenie wymagań wybranych gier. Mniejsze, popularne gry, takie jak Among Us, nie wymagają posiadania najlepszych podzespołów, żeby cieszyć się przyjemną i płynną rozgrywką. Podobnie jest w przypadku gry Fortnite, gdzie w pełni wystarczy komputer ze średniej półki cenowej. Decydując się jednak na takie tytuły jak Cyberpunk, Red Dead Redemption 2 czy Assassin’s Creed Valhalla z rozgrywką na najlepszych ustawieniach, trzeba zainwestować w droższy komputer.


ADAX Draco, czyli odpowiedni komputer gamingowy dla każdego gracza

Uwzględniając bardzo szerokie pojęcie samego gamingu, stworzyliśmy autorską serię komputerów gamingowych Draco, która pozwoli cieszyć się każdym tytułem. Trzy podserie dedykowane są graczom z różnymi potrzebami. Dzięki temu każdy z nich znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Odpowiednio dobrane komponenty, wymagające testy oraz profesjonalna jakość zapewni długie, niezawodne działanie.

  • Draco – idealny dla graczy początkujących lub mniej wymagających gier
  • Draco Extreme – przeznaczony dla bardziej wymagających graczy
  • Draco Extreme Pro – komputer dla prawdziwych zawodowców, którzy prowadzą rozgrywki na najwyższych ustawieniach

Wyposażenie prawdziwego gamera

Sam dobry komputer do gier to jednak nie wszystko. Aby zapewnić sobie doskonałe przeżycia, warto zainwestować w odpowiedni monitor gamingowy. Dobrej jakości słuchawki lub głośniki pozwolą jeszcze bardziej wciągnąć się w świat rozgrywki. Myszka gamingowa jest niezwykle istotnym elementem w trakcie każdej strzelanki takiej jak CS:GO, Call of Duty, Metro Exodus, Battlefield czy Fortnite. Do przyjemnej rozgrywki przyczyni się z całą pewnością odpowiednio dobrana klawiatura oraz wygodny fotel dla gracza.